Materiały Izolacyjne

Materiały izolacyjne – to grupa produktów, które posiadają bardzo charakterystyczne właściwości. Odpowiednio zastosowane mogą stać się barierą, której nie będzie w stanie pokonać woda, uciekające z wnętrza ciepło, zimno z zewnątrz itp. Wśród najbardziej znanych materiałów izolacyjnych wskazać należy przede wszystkim wełnę mineralną oraz wełnę (watę) szklaną. Bardzo dużą popularnością już od wielu lat cieszy się także w tej dziedzinie styropian. Materiały izolacyjne mają to do siebie, że w doskonały sposób zabezpieczają ściany budynków przed utratą ciepła. Wykorzystywane są nie tylko w przypadku ścian, ale także w ocieplaniu dachów, stropów, posadzek oraz fundamentów. Materiały izolacyjne, poza swoimi właściwościami takimi jak wodoszczelność, nieprzepuszczalność wilgoci, izolacyjność cieplna itp. to także doskonały sposób na to, by wytłumić dane pomieszczenie.
Nasza firma zajmuje się dystrybucją szerokiej gamy materiałów izolacyjnych, przede wszystkim styropianu, wełny mineralnej oraz styroduru (XPS).

Styropian

Materiał lekki, mało nasiąkliwy i sztywny. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,031-0,045 W/(m.K). Styropian oznacza się symbolem EPS, któremu towarzyszy cyfra odmiany, na przykład EPS 100, wartość współczynnika λ oraz podstawowe przeznaczenie wyrobu, na przykład Dach/Podłoga. Jest też styropian grafitowy z dodatkiem granulatu grafitowego o nazwie neopor. Grafit poprawia jego izolacyjność termiczną. Współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi dla neoporu 0,031-0,033 W/(m.K). Ze styropianu produkowane są głównie płyty zwykłe, ale też laminowane (na przykład papą) oraz laminowane papą maty. Sprzedawany jest również specjalny styropian do umieszczania między krokwiami dachowymi – nacinany, aby uzyskać wymaganą sprężystość – oraz granulat styropianowy do wykonania izolacji nadmuchowej lub mieszania z zaprawami. Są też styropiany akustyczne – do wyciszania stropów – oraz o zmniejszonej chłonności – do izolowania podziemnych części budynków.

W swojej ofercie posiadamy styropian następujących producentów: Austrotherm, Termoorganika, Izoterm Kępno, Styropian Plus, Neotherm, Besser, Eurostyr.

Wełna Mineralna

Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych.

Pod ogólną nazwą wełny mineralnej kryją się dwie duże grupy włóknistych materiałów izolacyjnych, otrzymywanych z zupełnie różnych surowców.

  • Szklaną uzyskuje się z piasku kwarcowego lub stłuczki szklanej
  • Skalną zaś ze skał bazaltowych z niewielką domieszką żużlu

Za to metoda produkcji w obu przypadkach jest dość podobna – po rozgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury, surowiec topi się i można z niego otrzymać bardzo cienkie włókna. Następnie włókna nasyca się substancją hydrofobizującą, czyli zmniejszającą nasiąkliwość. Potem formuje się maty lub płyty, sklejając włókna specjalnym lepiszczem.

Wełna szklana i skalna mają praktycznie te same właściwości termoizolacyjne, ale różnią się wieloma innymi cechami. Szklana ma znacznie mniejsza gęstość (jest lżejsza przy tej samej objętości). Jest też bardziej elastyczna. Dzięki temu łatwiej wypełnić nią przestrzenie np. pomiędzy krokwiami – utrzymuje się nawet bez dodatkowego mocowania i tylko nieznacznie obciąża konstrukcję.

Za to wełna skalna może być twardsza i dużo bardziej wytrzymała mechanicznie. W efekcie tylko ją stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych w metodzie lekkiej mokrej. Twarde płyty mocuje się na klej i kołki, pokrywa zaprawą klejową, wtapia w nią siatkę i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym.

Generalnie, poza ociepleniem ścian dwuwarstwowych, w pozostałych zastosowaniach w domach jednorodzinnych, np. do wykonania ścian szkieletowych (zewnętrznych i działowych), ocieplenia połaci dachu, wypełnienia drewnianych stropów, oba rodzaje wełny można stosować zamiennie. Chociaż oczywiście, muszą zostać dopuszczone przez producenta do użycia w takich właśnie warunkach.

W ofercie naszej firmy znajduje się zarówno wełna szklana jak i skalna. Jesteśmy dystrybutorem wełny Rockwool, Ursa, Knauf i Neowool.

Wykonujemy wszystkie wyżej wymienione warianty izolacji

Uzyskaj bezpłatną ofertę na ocieplenie Twojego domu!